Lista aktualności Lista aktualności

#sadziMY

W dniu 26 kwietnia 2019 roku przy siedzibie Nadleśnictwa Rudka rozdanych zostało 50 sadzonek jednorocznej lipy

Każdy chętny mógł odebrać przy siedzibie Nadleśnictwa Rudka sadzonkę jednorocznej lipy i posadzić ją na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać, jak rośnie. Wydarzenie zrealizowano w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Sadzonki lip były z bryłką, co chroniło je przed wysychaniem. Przed wydaniem, sadzonki pakowano do papierowej torby i przekazywano mieszkańcom Rudki i okolic wraz z etykietą informującą o akcji.

#sadziMY to ogólnopolska akcja podczas której leśnicy umożliwiają każdemu obywatelowi posadzenie drzewka. 26 kwietnia br. sadzonki były rozdawane we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju. Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokonał Pan Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą wziął udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i  wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, po Kujawy i Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.