Lista aktualności Lista aktualności

II Targi Leśne „Las i My” już za nami

Otwieramy się na nowe z sukcesem – tak można najkrócej podsumować II Targi Leśne „Las i My”. Świadczą o tym liczby: kilkutysięczna frekwencja odwiedzających oraz udział kilkudziesięciu wystawców z wiodących firm w branży leśno – drzewnej i ogrodniczej.

W miniony weekend, 11-12 października na terenach wystawowych w Szepietowie, odbyła się II edycja Targów Leśnych „Las i My", organizowanych przez RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Rudka i PODR w Szepietowie. Targom towarzyszyły Jesienne Targi Ogrodnictwa.
„Las i My" to na Podlasiu nadal jedyna okazja do zapoznania się z technologiami związanymi ze sposobami pozyskania i przetwórstwa surowca drzewnego. W tym roku, na naszych Targach ofertę prezentowały wiodące w branży firmy, takie jak: Junkkari Polska, Kompania Leśna, Motip Dupli Polska, Wood-Mizer Industries Polska, Kellfri, Graco Warszawa, MHS/Serwis Mikulski, Hydropress Elbląg, Safor Warszawa. Wśród wystawców nie zabrakło znanych dobrze w naszym regionie firm: Hydrog Białystok, Metal-Fach Sokółka, Hydrofast Białystok oraz Rolniczego Ośrodka Maszynowego z Ciechanowca. Łącznie zaprezentowało się 17 wystawców komercyjnych. Wielu z nich już zadeklarowało swój udział w przyszłorocznych targach.

Oferta wystawców obejmowała m in. urządzenia do zrywki i transportu drewna, maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego oraz tartacznego, narzędzia ogrodnicze, myjki ciśnieniowe, urządzenia pomiarowe, środki i odzież ochronną.

Zwiedzający, wśród których większość stanowili prywatni właściciele lasów, z zaciekawieniem obserwowali maszyny leśne w akcji, często – po raz pierwszy.
Doceniając zaangażowanie, profesjonalizm oraz atrakcyjność stoiska wystawowego, organizatorzy przyznali w tym roku Hit Targów – nagrodę główną pn. „Zajączki z leśnej łączki" – Kompanii Leśnej Skierniewice. Wyróżniono firmy Kellfri Kutno, Hydrofast Białystok. Organizatorzy docenili również wkład edukacyjnej oferty przygotowanej przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. Ośrodek przygotował konkurs brakarski oraz pokazy: przerzynki kłody pod naprężeniem, budowy i zasad obsługi pilarek oraz udzielania pierwszej pomocy.
Targom towarzyszyła różnorodna oferta edukacyjna prowadzona przez nadleśnictwa leśnych kompleksów promocyjnych: "Puszcza Knyszyńska", „Puszcza Białowieska" i „Lasy Mazurskie". Dużym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje zaproponowane przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku, Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Muzeum Rolnictwa z Ciechanowca. Egzotycznymi tematami, przyciągającymi szczególnie uwagę młodzieży, był pokaz zapomnianej sztuki kaletniczej, przygotowany przez pana Adama Gełdona z Nadleśnictwa Spychowo oraz sposoby przetrwania w trudnych warunkach, prezentowane przez Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu. Artystyczną oprawą wydarzenia były występy zespołu sygnalistów myśliwskich AKTEON. Targi były również okazją do wręczenia nagród laureatom i obejrzenia wspaniałych prac z konkursu fotograficznego „Las i My".
Otwarte Forum Dyskusyjne pt. „Nadzór nad lasami niepaństwowymi", które miało miejsce drugiego dnia Targów – przyciągnęło rzeszę przedstawicieli środowisk sprawujących nadzór nad lasami różnych własności. Dyskusja toczyła się wokół problematyki związanej z zakresem obowiązków właścicieli lasów oraz stanowiska uczestników na temat potrzeby uproszczonych planów urządzania lasów. Dyskusja prowadzona była w oparciu o spostrzeżenia zaprezentowane przez przedstawiciela Instytutu Badawczego Leśnictwa, Piotra Gołosa i doktoranta IBL pana Roberta Krawczyka oraz na przykładzie doświadczeń leśników z RDLP w Białymstoku.
Tegoroczne Targi Leśne "Las i My"2014 pokazały, że mogą być nie tylko miejscem budowania wizerunku firm i pozyskiwania nowych klientów, ale również okazją do wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach.


Ewa Majewska