Lista aktualności Lista aktualności

Święto lasu z tradycją w tle

Nadleśnictwo Rudka już po raz jedenasty zorganizowało „Święto Lasu” w Ciechanowcu podczas Jarmarku św. Wojciecha.

Tegoroczne Regionalne Obchody Święta Lasu odbyły się pod hasłem "Lasy Państwowe. Zapraszamy". Właśnie pod takim hasłem leśnicy chcą przypomnieć społeczeństwu, że lasy w Polsce są otwarte i ogólnodostępne dla wszystkich obywateli dzięki temu, że są one państwowe.

Dziedzictwo kulturowe  stanowi istotną wartość dla ludzi,  niezależnie od ich kultury, miejsca czy religii. To dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Tę wartość stanowią lasy. To one, szczególnie tu na Podlasiu,  kształtowały relacje i tożsamość ludzi. Wiele tradycji ludowych było tworzonych i świętowanych w rytmie przyrody. Leśnictwo dziedzictwem kulturowym wsi - tę zależność docenili organizatorzy tegorocznych uroczystości  pn."Jarmark Św. Wojciecha i Święto Lasu": Nadleśnictwo Rudka i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Świętowali leśnicy, mieszkańcy Podlasia i wszyscy sympatycy lasu.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w oprawie myśliwskiej, celebrowanej przez ks. Biskupa Tadeusza Pikusa. Uroczystości obejmowały część plenerową i konferencyjną. Na terenie skansenu wyroby prezentowało kilkudziesięciu rzemieślników oraz twórców ludowych. Większość to już ginące zawody: tkactwo, ciesielstwo czy młynarstwo. W trakcie pokazów można było poznać tajemnicę wytwarzania dziegciu i destylacji olejków eterycznych oraz rzeźbienia w drewnie. Sztukę muzykowania, tańców i śpiewów ludowych zaprezentowały zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Białostocczyzny „Kurpie Zielone", Zespół przy Ośrodku Kultury w Ciechanowcu, Zespół Sygnalistów Myśliwskich "AKTEON" oraz Kapela „Kłosy" i Kapela z Wołomina. Chętnych do zabaw i gier edukacyjnych zapraszali do namiotów promocyjnych, leśnicy z Nadleśnictw: Rudka, Bielsk, Nurzec i Łomża. Działalność edukacyjną zaprezentowało m. in. Technikum Leśne w Białowieży oraz Politechnika Białostocka.

Ważnym elementem uroczystości była konferencja pn. "Leśnictwo na tle dziedzictwa kulturowego wsi". Gościli na niej przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, RDLP w Białymstoku, BULiGL w Białymstoku, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Politechniki Białostockiej oraz przedstawiciele samorządu lokalnego i placówek oświatowych, służby mundurowe i  przedsiębiorcy. Pani dr E. Pirożnikow w referacie „Kult drzew na Podlasiu", wprowadziła uczestników konferencji w tematykę wierzeń i praktyk magicznych związanych z drzewami. Biczowanie gałązkami wierzby, zjadanie kotek wierzbowych, przytulanie się do brzozy – jest nadal praktykowane na Podlasiu. W referacie „Las jako źródło leków i pożywienia dla ludzi" pan M. Angielczyk, przedstawił zdrowotne i terapeutyczne znaczenie darów lasu; grzybów, owoców i ziół. Pan
 K. Bul omówił działania i dorobek Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie w propagowaniu wiedzy o lasach. Konferencję podsumowano wnioskami. Podkreślono potrzebę  dołożenia szczególnych starań na rzecz  edukacji przyrodniczo-leśnej dzieci i młodzieży. Ważnym głosem w dyskusji, wyrażonym przez pana Wicemarszałka Województwa Podlaskiego
 J. Leszczyńskiego, było zwrócenie uwagi na problemy wynikające z zasad ochrony przyrody, które mogą ograniczać rozwój gospodarczy obszarów wiejskich.

Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień i grawertonów dla przedstawicieli regionu: nauczycieli, samorządowców, przedsiębiorców - zasłużonych w propagowaniu wiedzy o lasach oraz wspierających działania leśników. W tej uroczystej atmosferze podziękowania za rzetelną pracę i zaangażowanie  otrzymali wyróżnieni pracownicy Nadleśnictwa Rudka.

Regionalne Obchody Święta Lasu w Ciechanowcu pokazały,  jak ważne dla integrowania społeczności lokalnej staje się dziedzictwo kulturowe regionu. Szczególną rolę miało i ma w nim leśnictwo.