Asset Publisher Asset Publisher

1000 drzew na minutę w Nadleśnictwie Rudka

Uczniowie i seniorzy wspólnie posadzili las.

25 kwietnia br. na terenie Nadleśnictwa Rudka w Leśnictwie Brańsk odbyło się wspólne sadzenie lasu, w ramach akcji pn. „sadzimy 1000 drzew na minutę”. Hasło to wynika z prostego przeliczenia liczby 500 mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa, że nikt w Polsce nie sadzi więcej drzew niż Lasy Państwowe. Od czasów II wojny światowej przybyło w Polsce 2,7 mln ha lasów.

Odnowienia mają kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości produkcji leśnej oraz istnienia lasu dla przyszłych pokoleń.

Uczestnikami wydarzenia byli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie z Gimnazjum im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem. Po krótkim instruktażu przygotowanym przez miejscowego leśniczego, 46 osobowa grupa zabrała się do pracy. Odnowiono 0,25 ha lasu używając sadzonek trzyletniego świerka. Uczestnicy sadzenia otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz drewniane kostki z torfem i nasionkami świerka, a na powierzchni odnowieniowej została umieszczona tabliczka upamiętniająca wydarzenie. Ostatnim punktem programu było ognisko podsumowujące wydarzenie oraz ciepły posiłek od leśników pod wiatą turystyczną w OEL „Cyraneczka”.