Asset Publisher Asset Publisher

Lekcja przyrody w Nadleśnictwie Rudka

23 października br. do siedziby Nadleśnictwa Rudka zawitała grupa uczniów klas I – III z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudce.

Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia tematów związanych z pracą leśnika, funkcjami jakie lasy pełnią oraz zagrożeniami wynikającymi z korzystania z terenów leśnych.

Las to nie tylko drzewa. To bardzo skomplikowany organizm, złożony z drzew i bogactwa innych roślin oraz wszystkich zamieszkujących go grzybów i zwierząt. Dlatego też gospodarowanie w nim wymaga specjalistycznej wiedzy. Często zawód leśnika kojarzony jest z osobą spacerującą po lesie „z piórkiem w kapeluszu i dubeltówką na ramieniu”. Nic bardziej mylnego. To właśnie leśnicy dbają o lasy oraz gospodarują  ich zasobami, aby dobrze spełniały wszystkie swoje funkcje.

Podczas spotkania dzieci mogły wysłuchać również wokalnych popisów majestatycznych jeleni, łosi, saren czy danieli. Okresy godowe, u jednych zwane rykowiskiem, u innych bukowiskiem czy bekowiskiem, sprawiają, że czujemy się jak na planie filmu przyrodniczego. Często towarzyszące temu zjawisku mgły i echo pieśni niosące się nad drzewami, dodają niezwykłej magii.

Mamy nadzieję, że lekcja przyrody nie tylko utrwaliła, ale znacznie poszerzyła wiedzę uczniów na tematy związane  z lasem i jego mieszkańcami.