Asset Publisher Asset Publisher

Wizyta leśników z Białorusi

29 listopada br. na terenie Nadleśnictwa Rudka gościliśmy grupę leśników z Białorusi.

To był ich drugi dzień wizyty w polskich lasach. Wcześniej gościli na terenie Nadleśnictwa Bielsk, poznając tajniki produkcji szkółkarskiej. U nas celem ich wizyty było nabycie wiedzy i skorzystanie z naszych doświadczeń w prowadzeniu edukacji leśnej społeczeństwa.

Ośmioosobowa grupa leśników z Grodna, wizytę rozpoczęła od biura Nadleśnictwa Rudka. Pan nadleśniczy przywitał zaproszonych gości, przedstawił harmonogram wizyty, a następnie zaprosił uczestników do zwiedzania biura nadleśnictwa.

Następnie grupa udała się do Muzeum Leśnego, znajdującego się w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu. W zabytkowej gajówce z 1932 roku grupa białoruskich leśników zwiedziła stałą wystawę pt. „Las i gospodarka leśna”, poświęconą leśnictwu i ochronie przyrody. Natomiast na poddaszu gajówki zwiedzający obejrzeli kolekcję trofeów i pamiątek myśliwskich, będących spuścizną po Romanie i Janie Tomaszu Filipowiczach.  Kolejnym punktem była wystawa pt. „Tradycyjna obróbka drewna” ulokowana w XVIII-wiecznym budynku lamusa, pochodzącego z dworu Ossolińskich w Rudce.

Kolejnym przystankiem była izba edukacyjna „Dąbek” usytuowana  w Gospodarstwie Szkółkarskim Koryciny, nieopodal Rezerwatu Przyrody „Koryciny”. W izbie uczestnicy wizyty obejrzeli stałą wystawę pt. „Las w życiu człowieka, człowiek w życiu lasu” oraz wysłuchali pogadanki nt. działań edukacyjnych podejmowanych przez Nadleśnictwo Rudka. Następnie miejscowy leśniczy szkółkarz opowiedział o produkcji szkółkarskiej w nadleśnictwie.

Podsumowanie pobytu odbyło się gospodarstwie agroturystycznym „Ziołowy Zakątek”, gdzie przy wspólnym posiłku nie zabrakło wymiany ciekawych doświadczeń, które być może zostaną wykorzystane przez naszych wschodnich sąsiadów.